فراهان آنلاین

جهان سر بسر حکمت و عبرت است چرا بهره ما همه غفلت است

روستای حرآباد یکی از روستاهای  شهرستان فراهان است که از شمال به فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان  اراک سمت راست جاده اراک فرمهین در جنوب شرقی فراهان و حاشیه شمالی کویر میقان قرار دارد. پیش شماره تلفنی این ده ۰۸۶۲۳۲۶ می‌باشد.

حرآباد فراهان دهی جزء شهرستان فراهان به مرکزیت فرمهین

دامنه و سردسیر است و ۵۵۰ تن سکنه دارد. آب آن از قنات و محصول آن غلات،'گندم، جو، یونجه و شادانه میباشد. بنشن، ارزن و شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی قالیچه، گلیم و جاجیم بافی است

حرآباد دارای یازده قنات بوده که به اسامی ذیل شهرت داشتن:

1.       قنات حرآباد

2.       قنات نوش آباد

3.       قنات سعد آباد

4.       قنات علی آباد

5.       قنات بال

6.       قنات ویده

7.       قنات اشکول

8.       قنات باغ نجمدین

9.       قنات مدآباد

10.    قنات خانیله

11.    قنات خوش آباد

 

کشاورزی حرآباد  به دلیل وجود زمین‌های وسیع و آب کافی، از رونق زیادی برخوردار بوده است.

گندم و سیب زمینی حرآباد در تمام کشور نمونه می باشد.

گندم حرآباد بهترین گونه گندم ایرانی می باشد که از نظر  کیفیت قابل مقایسه با هیچ نوع رقم گندم ایرانی نیست.

همچنین سیب زمینی حرآباد از کیفیت بالایی برخوردار است که علاوه بر مصارف خوراکی بیشتر جهت کاشت به شهرهای اطراف صادر میشود.

 در زمانهای گذشته بهترین پذیرایی و مهمانداری را داشته که از میهمانان با چند نوع غذا نظیر برنج و خورشت، آبگوشت خاگینه، شیر برنج، جگر سرخ شده، ترحلوا، کره خودمانی، ماست،چغندر دوغ ، کدو سرخ شده، آش جو، آش ماستابه، گل کباب و غیره ....  پذیرایی  میکردند.

روستاها و شهرهای همجوار حرآباد فراهان

 • روستای کمال آباد در شرق حرآباد
 • شهر داود آباد در جنوب شرقی حرآباد
 • روستای ويسمه در جنوب شرقی حرآباد
 • روستای ايبک آباد در جنوب حرآباد
 • روستای مشهدالکوبه در غرب حرآباد
 • روستای نظام آباد در شمال حرآباد
 • روستای مصلح آباد در شمال شرقی حرآباد

[ چهارشنبه نهم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 15:46 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

حر اباد

سفر اباد حر آباد فراهان

پژوهش و گرد اوری از : ابراهیم گودرزی فراهانی

موقعیت ومشخصات روستا :

روستای حرآباددر فاصله 27 کیلومتری شمال شرق  اراک  و 18 کیلومتری جنوب شرق فرمهین و شهرستان فراهان قرار دارد .روستا های همجوار این روستا عبارتند از:مصلح آباد در شمال وکمال آباد در شرق و ایبک آباد در جنوب و مشهد الکوبه در غرب  واقع است .

این روستا مردمی با شها مت و شجاع دارد و به واقع مر کز شیران و یلان است علامت شیر هنوز بر سر در منزلی متروکه و مخروبه وجود دارد خشکسالی های پی در پی قنات این روستای قشنک را خشک کرده است ولی هنوز خط جوب در وسط روستا حکایت از آبادانی این روستا در گذشته نچندان دور دارد ولی هنوز مردم صبور این روستا با بی آبی مقا بله می کنند تا عنایت الهی شا مل حالشان شود و توقع رسیدگی از دولت خد متگذار را دارند  .

جمعیت روستا :

در این روستا 92 خا نوار و 280 نفردر سال ه. ش1390 زندگی می کنندکه تعداد جمعیت زنان بر مردان برتری دارد . این در حالی است که در سال ه. ش1355تعداد 157 خا نوارو 657 نفر ساکن بوده اند  و امکا ناتی از قبیل حمام غسالخانه و دبستان داشته و فا قد سایر امکا نات بوده است .

تاریخچه روستا :

در کتاب تاریخ قم نامی از این روستا برده نشده است ولی نام خور ه آباد برده شده است که تا حدود کمی با نام این روستا مشا بهت دارد و مکا نی شرقی و محل بر آمدن آفتاب را نشان می دهد . ولی گفته می شود که موسس این روستا فردی به نام حر بوده و این روستا به احتمال زیاد از روستا های جدید التاسیس فراهان می باشد .

امکانات آموزشی و بهداشتی :

روستا دارای آب ،برق ، تلفن، گاز و مخا برات می باشد و در مدرسه ابتدایی این روستا 5نفر در سال 1390 مشغول به تحصیل هستند و این روستا دارای 30 حلقه چاه چهار اینچ می باشد و صنعت قالی بافی در این روستا در حال اضمحلال است و 4 دستگاه قالی در این روستا در حال بافتن هست

بیشتر مردم روستا به کار مقدس کشا ورزی مشغولند و محصولات کشا ورزی این روستا عبارتند از گندم و جو ،سیب زمینی و محصولات باغی مثل زرد الو ،بادام و... اما خشکسالی های اخیر و باخشک شدن قنوات باغات هم دیگر محصولی ندارند .

امامزاده هاشم و یحیی که مشترک بین این روستا و روستای کمال آبد است از فرزندان امام زین العابدین (ع) است.

رییس شورای اسلامی این روستا آقای حسین رجبی معتقد است که دولت باید به این روستا رسیدگی کند و از خیرین بومی و ثر وتمند این روستا تقا ضای همکاری دارد و رسیدگی به وضع نا بسا مان این روستا دارد .و معتقد است که در آمد سرانه این روستا بسیار ÷ایین است و خیلی از افراد فقط با یارانه ها روز گار می گذرانند .

خا نواده های بومی معروف این روستا عبارتند از:

 حر آبادی ، زندی ،رجبی جمالی نژاد، مقدسی نژاد  

 

 

 

 

[ دوشنبه هجدهم مهر ۱۳۹۰ ] [ 22:7 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]

معرفی روستای حر آباد فراهان
روستای حُرآباد یکی از روستاهای شهرستان اراک است که از شمال به فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان  اراک سمت راست جاده اراک فرمهین در جنوب شرقی فراهان و حاشیه شمالی کویر میقان قرار دارد. پیش شماره تلفنی این ده ۰۸۶۲۳۲۶ می‌باشد.

در لغت نامه دهخدا آمده‌است: دهی جزء دهستان فراهان پائین بخش فرمهین شهرستان اراک در پانزده هزارگزی جنوب فرمهین و چهارهزارگزی راه مالرو عمومی. دامنه و سردسیر است و ۵۵۰ تن سکنه دارد. آب آن از قنات و محصول آن غلات، بنشن، ارزن و شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی قالیچه، گلیم و جاجیم بافی است

روستاها و شهرهای همجوار حرآباد

 • روستای کمال آباد در شرق حرآباد
 • شهر داود آباد در جنوب شرقی حرآباد
 • روستای ويسمه در جنوب شرقی حرآباد
 • روستای ايبک آباد در جنوب حرآباد
 • روستای مشهدالکوبه در غرب حرآباد
 • روستای نظام آباد در شمال حرآباد
 • روستای مصلح آباد در شمال شرقی حرآباد

نوشته شده توسط مصطفی فراهانی


ادامه مطلب

[ سه شنبه دهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 12:50 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،