فراهان آنلاین

جهان سر بسر حکمت و عبرت است چرا بهره ما همه غفلت است

سفرنامه فارسیجان
 سفرنامه فارسیجان فراهان

روستای فارسیجان در دهه ۶۰ از فراهان جدا و به اراک ملحق شد و مجددا" در سال گذشته به ساروق  الحاق شده وجزءبخش ساروق محسوب می گرد د.این روستا حدود ۵۰ کیلومتر با اراک فاصله دارد و ازنظرموقعیت جغرا فیایی در شمال غرب اراک قرار گرفته است .

 همسایه ها:روستا های غیاث آباد در شرق  و کرکان وساروق و  در غرب و مخلص اباد در شمال شرق و تبرته در شمال این روستا قرار دارد . در ابتدای زمان قا جاریه این روستا جزءاملاک میرزا عیسی قائم مقام بوده که ایشان در اشعارخود که به املا ک اش اشاره دارد نامی از این روستا برده است .

در کتاب معتبر تاریخ قم در دو مورد به این روستا در صفحات ۱۱۹ و ۱۴۱ ذیل رستاق کوزدر ( کودزر )و با کلمه الفارسجان اشاره شده است و مسلما" سابقه ای  طولانی در ابادی و آبادانی داشته است و

حد اقل ۲۵۰۰ سال قبل دایر بوده است.و اشاره با "ال" برعرب ساز بودن این روستا اشاره ندارد و شاید در زمان تر جمه متن به فارسی مشکلی در عدم درک و یا شبه ای در ادراک مترجم حسن ابن علی ابن حسن عبد الملک قمی در سال ۸۰۵ نبوی بوده است.

نز دیکی این روستا به دار الملک قدیم  فراهان (شهر ساروق )به این روستا اهمیت دو چندان داده است . لازم بذکر است که قبل از فرمهین برای سالیان متمادی و تا حدود ۵۰ سال قبل ساروق مر کز بخش فراهان بزرگ بوده است و روستا ی ساروق نایب الحکومه دار فراهان و مرکزیت داشته است و ایکاش باز هم این مر کزیت به ساروق محول میشد.

در سفر نا مه عضد الملک نایب السلطنه احمد شاه در هنگام بردن خشت  های طلا به حرمین شریفین عسگریین  سلام ا.. علیهمادر سفر به شهر سامرا که در ایام نوروز و اواخرسال ۱۲۸۳ه.ق اتفاق می افتد .در هنگام عبور از منطقه فراهان  گزارشی از این روستا و روستا های همجوار داردکه بدین شرح است .

صبح یکشنبه ۲۴ ذی القعده  از اهنگران روانه ساروق شدم. از اول حرکت الی ورود به منزل ُ هوایی با طراوت بود و زمینی با خضارت . یک فرسنگی ساروق کر کان علیا است و رعیت اش نزدیک به پنجاه

خا نوار می شود و در کنار او کر کان سفلی است قریه فارسیجان نیز متصل به دو کر کان است .خانوارش از شصت زیاد ه است .با غات مشجر و منعب به اندازه خود دارد و جوزق آنجا ممتاز است . مر قد مطهر عبد ا.. بن قاسم بن زید بن حسن بن علی ابن ابی طالب صلوات ا... علیهم آن جا است .

مزرعه مخلص آباد هم که گفتند بیست خانوار دارددر آن حواشی است و تمام این مزارعو قریه ساروق و مزارع چند دیگر ملکی قایم مقام رحمت ا.. علیه است که انتقال به ورثه یافته است .

ساروق دیهی است وسیع که از قرار مذکور در نوشته جات ساروقمش می نویسند . رعیتش از یکصد و پنجاه خانوار  بیش  و از دویست کم تر است.سابق زیاده از سیصد خانوار بوده است. هفت قنات دارد که گفتند مرحوم قایم مقام سبعه سیاله اسم نهاده بود .حال سه رشته مفتوح  و دایر است و چهار رشته دیگرش مسدود و انباشته و محل زراعتش بایر .........ساروق مکمن سارقین شود و فارسیجان حجره فاره و سیچان گردد .

جمعیت روستای فارسیجان در حدود ۶۰۰نفر و دارای مدرسه ابتدایی مسجد تلفن آب و برق می باشد .

محصولات این روستا :

همه محصولات کشاورزی در این روستا بعمل می آید از جمله گندم و جو و یونجه و لوبیا و سیب زمینی

محصولات درختی :

خوشبختانه دراین روستا درختان میوه به وفور یافت می شود و انگور فراوان دارد . زرد الو بادام و گردو از محصولات عمده این روستا محسوب میشود .

نوشته : ابراهیم گودرزی فراهانی۲۰/ ۳/۱۳۹۰

[ پنجشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 22:45 ] [ شورای نویسندگان ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،